115073013 kişi ziyaret etti 28 Mart 2015 Cumartesi  3:42
Abone Ol | Reklam Ver | Bize Yazın | İletişim


Seçim atmosferi ve gerçekler
Ülkemizdeki demokratik gelenek ve demokrasi bilincinin gücü, ne yazık ki karşımıza seçimler döneminde ortaya çıkan, gerçeklerle bağlantısı olmayan başka bir atmosferi ortaya çıkarmaktadır. Seçim yatırımı olarak adlandıran bir çok söylevin ortalığa saçıldığı, sözde vizyon belgelerinin havada uçuştuğu bir dönemdir bu dönem. Şimdi Çanakkale’de tam da bu yaşanmaktadır. Seçimden seçime “demokrasiyi “hatırlayan sistem partilerinin bu maskesi düştüğü oranda, seçimlerin demokrasi ve özgürlüklerin gelişmesinde bir araç olabileceğini unutmadan seçim politikalarını belirlemek gelecek açısından çok önemlidir. Sistem partilerinin yaşamda hiçbir zaman karşılığı olmamış vaatlerinin ve söylevlerinin etkisinden kurtulmak ve siyasal vizyon olarak gerçekten demokrasi özgürlükler ve barış adına; emekçilerin, gençlerin, kadınların her türlü mağdur edilmiş kesimlerin sesi olan demokrasi güçleriyle birlikte hareket etmek geleceğimiz adına vazgeçilmez bir tercih olacaktır.
27.03.2015


Demokrasi Risk Altında
Dünyada basın özgürlüğünü korumak amacıyla gazeteciler tarafından 1950’de kurulan Viyana merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), kapsamlı bir Türkiye raporu yayınladı.
27.03.2015


Çanakkale, Apaydın’ı ağırladı
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Konfederasyon Başkan Yardımcısı ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, Çanakkale'ye geldi. Yönetim ve denetim kurulu ile birlikte Çanakkale'ye gelen Apaydın, Çanakkale'nin önemine değindi.
27.03.2015


Sosyal Yaşam Evi’nde file üretimi başladı
Çanakkale Belediyesi’ne bağlı Esenler Sosyal Yaşam Evi katılımcıları, naylon torba yerine çevreyi kirletmeyen file torba üretimine başladı.
27.03.2015


Grup Yorum Çanakkale’deydi
Grup Yorum üyeleri 30'uncu yıl etkinlikleri kapsamında Çanakkale'de söyleşi gerçekleştirdi. Halk Bahçesi Düğün salonunda gerçekleştirilen söyleşide, katılımcılardan Mücahit Kara, Grup Yorum'un daha önce Kobane ile ilgili yaptığı açıklamaya tepki göstererek; “Kobane'de verilen mücadeleye 'devrim' demek ya da dememek sizin özgür iradeniz. Ama Kobane'de yürütülen mücadelenin neresinde duracağınızı merak ediyorum” yorumunu yaptı. Yorum üyeleri ise, “Sana yöneltilen silahı, daha sonra sen alıp, o silahla savaşıyorsun. Ne zamanki emperyalizmin silahlarıyla savaşılmaya başlandı, biz o zaman tavrımızı değiştirdik” değerlendirmesinde bulundu.
26.03.2015


“Tabip Odası’nı etkisiz bırakacak politikalardan kaçının”
Çanakkale Tabip Odası, politikacılara ve sağlık yöneticiliği görevlerinde bulunan hekimlere çağrıda bulunarak, tabip odalarını etkisiz bırakacak, yok sayacak tutum ve politikalardan kaçınmalarını istedi. Yapılan açıklamada “Yaptığınız uygulamalarla hem kendi değerinizi düşürmektesiniz hem de bir gün mutlaka ihtiyaç duyacağınız Tabip Odanızı etkisizleştirmektesiniz. Mesleki değerlerimiz her gün erimektedir. Her gün daha güvensiz yarınlara doğru savrulmaktayız” dendi.
26.03.2015


Yeni Rektör Acer, ekibini kuruyor
ÇOMÜ'de önceki gün yapılan rektör yardımcılığı ve rektör danışmanlığı kadrolarına yapılan atamalar, ÇOMÜ’deki 'yeni dönem'in başladığına işaret etti. “Yeni Rektör Prof.Dr. Yücel Acer, kendi ekibini kuruyor” yorumları yapıldı.
26.03.2015


Arkadaşım Bienal’de Neler Oluyor?
Çanakkale’de 9 Mayıs 2015 - 7 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Arkadaşım Bienal - 2. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Çanakkale Belediyesi, Arkadaşım Bienal Ekibi ve DADA Neşeli Fikirler Atölyesi işbirliğiyle yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde birçok kurum ve kişiyle ortaklık kurularak gerçekleştirilecek olan bienal “İçim Dışımdan Büyük” sloganıyla tüm çocukları bienale davet ediyor. 9 Nisan 2015 tarihine kadar başvuruların sürdüğü bienale farklı sanat disiplinlerinde ürettikleri işlerle şu an 39 ülkeden ve Türkiye’deki 35 kentten binlerce çocuk katılıyor.
26.03.2015


Kirli çamaşırlar dökülüyor…
AKP içersinde gelişmeler gerek hükümet ile cumhurbaşkanı arasındaki, gerekse parti içersinde Melih Gökçek’in müdahalesiyle başlayan Gökçek Arınç çatışmasının getirdikleri AKP’’de işlerin fena halde yolundan çıktığını göstermektedir. Burada dikkat çeken konu; Kürt sorunun çözümü konusunda bir savrulma, bu süreci mecrasından çıkarma, diğer bir konu da parti içersindeki özelikle rant ilişkilerinin getirmiş olduğu rahatsızlığın dışa vurumudur. Arınç ,Gökçek arasındaki kavganın son tahlilde dayandığı nokta olarak; rant noktasındaki suçlamalar ve siyasal ilişkilerin kirliliği konusundaki gelişmeler dikkat çekmektedir.
25.03.2015


“Kolay kazanılmayan bu topraklara sahip çıkıyoruz”
21 Mart Ormancılık Günü ve 22 Mart Dünya Su Günü'nü, ÇOMÜ Genç TEMA Öğrencileri de kutladı. Bu önemli günler kapsamında, Çanakkale'nin Kalabaklı Köyü'nde topluluk üyeleri ve üniversite öğrencileri ile 100 fidan dikimi gerçekleştirildi. Dünya Su Günü'nde yapılan fidan dikim etkinliği, büyük bir projenin de Çanakkale'deki ilk adımını oluşturdu.
25.03.2015


18 Mart günü yapılan 100’üncü yıl çalışması tepki çekti
ÇOMÜ'lü öğretim görevlisi Doğan Perinçek, Conkbayırı'nda bulunan Atatürk heykeli çalışmalarının 18 Mart günü de devam etmesine tepki gösterdi. Perinçek, “Bu tamir işleri neden 18 Mart'a denk geldi” ifadelerini kullandı.
25.03.2015


Özmen “Çanakkale iyi hizmeti hak ediyor”
Dijital platformunun yeni yüzü; Öz-Ak Teknoloji... ÖZ-AK Teknoloji Digiturk Çanakkale Yetkili satış ve hizmet noktası olarak faaliyete geçti. Şirket sahibi Akın Özmen, önceliklerinin müşteri memnuniyeti olduğunu belirterek; “Biz Çanakkale’ye yeni bir yüz, yeni bir soluk olarak hizmet vermeye başladık. Şu ana kadar müşterilerimizden gelen olumlu tepkiler bizi daha da çok çalışmaya, daha iyi hizmet vermeye teşvik etti” dedi.
25.03.2015


Propagandanın bayağı halleri…
Çuvallar içersine konup ağzı mühürlenerek Ankara’ya yollanan, “yoklanan temayüller” katarına bir de sivil toplum eğilim yoklaması ilave edildi. Sivil toplum yöneticileri böylesi bir yönteme itibar edip, katılım gösteriyorlarsa önce kendilerini şeffaflık ve katılımcılık adına bir sorgulamalıdırlar. Karar süreçlerine katılım noktasında esamesi okunmayan sivil toplum örgütleri, milletvekili adayı belirlemek adına göstermelik bir oyuna dahil edilmek isteniyorsa bu oyun tam bir komedidir. Dün yapılan eğilim yoklaması öncesinde sivil toplum örgütü başkan ve yöneticileri AKP aday adayları tarafından mesaj yağmuruna ve yoğun bir telefon trafiğine maruz bırakıldılar. Özellikle hafta sonu böylesi bir rahatsızlık verdiklerini AKP aday adayları hiç düşündüler mi acaba?
24.03.2015


Salih Dilek Çanakkale'den aday adayı
Yerel seçimlerde Çanakkale Koordinatörü olarak görev yapan MHP MYK üyesi Salih Dilek’in Çanakkale’den milletvekili aday adayı olduğu kesinleşti. Salih Dilek bazı partilileri arayarak Çanakkale’ye iki güne kadar gelip çalışmalarına başlayacağını bildirdi.
24.03.2015


Kalyon’dan 45 bin metrekarelik hatıra ormanı...
Kalyon Şirketler Grubu, Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yılında Çanakkale’ye kazandırılan hatıra ormanının ilk fidanları törenle dikildi.
24.03.2015


Başkan Gökhan’dan teknik inceleme
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kent içerisinde yürütülen çalışma ve faaliyetlere ilişkin teknik ekibi ile birlikte gerçekleştirdiği inceleme gezilerine devam ediyor.
24.03.2015

 

Köşe Yazıları
Kirli çamaşırlar dökülüyor…
Sermet Atadinç
DOGMATİZM TEHLİKESİ!
Turgut Çamer
Ne olurdu? Ne olmazdı?
Telat Koç
19 Mart Soner İlhan günü...
Gemici
Asi çocukların dönemi(mi)?
Naci Sapan
Adını anmadılar….
Cemal Oral
Fener derbide üstün, çünkü;
Cahit Göveren
IŞIĞIN GÖSTERDİĞİ!...
Ceren İlyasoğlu
18 MART VE SAVAŞ-POLİTİKA İLİŞKİSİ
Ensar İlyasoğlu
PARA ÜRKEKTİR
Ruşen Fuat
Yeni
Türker Savaş
Tırmanılması en zor ve tehlikeli dağlar
Ercan Karaman
ŞEHİTLER DİYARINDAN YÜKSELEN SES
Hasan Küçükoba
ÇALIŞMANIN BEDELİ
Konuk Yazar
YGS’ YE 5 KALA
Hakan Şahintürk