112223108 kişi ziyaret etti 01 Kasım 2014 Cumartesi  10:45
Abone Ol | Reklam Ver | Bize Yazın | İletişim
91. yıl ve Ermenek
Cumhuriyetin 91. yılında Ermenek’te yaşanan maden cinayeti cumhuriyetimizin içinde bulunduğu durumu net olarak ortaya koymaktadır. Soma’da kaybettiğimiz 301 madencinin acısını hala yaşıyorken, bir katliam olan bu olayın üzeri örtülmüş, sorumluları gizlenmiştir. Maden ocaklarındaki emekçilerin güvenliği için hiç bir önlem alınmamış,18 madencinin büyük ihmaller sonucunda madende mahsur kalması; ülkedeki vahşi sömürü çarklarının acımasızca döndürüldüğünün göstergesidir. Siyasal irade bu sömürü çarklarının yağcılığını yapmaktadır. 91 yıl sonrasında geldiğimiz noktadaki tablo işte budur. Hiçbir denetimin yapılmadığı, herhangi bir önlemin alınmadığı, emekçilerin canlarının yok sayıldığı bu koşullar ülkemizin en can alıcı sorunu olarak varlığını sürdürmektedir.
31.10.2014


İşçi Filmleri Festivali başlıyor
9. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, bu yıl ilk kez 2-8 Kasım tarihleri arasında Çanakkale'de izleyicisiyle buluşuyor. Çanakkale Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Güleda Erensoy, festivalin İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır'daki eşzamanlı gösterimlerden sonra birçok kenti kapsayan uzun bir yolculuğa çıktığını ve gösterimlerin ücretsiz olduğunu söyledi.
31.10.2014


“Bakan istifa etmeli, madenler kamulaştırılmalı”
Emek Partisi İl Başkanı Erol Ercan Adsız, “Çalışma Bakanı istifa etmeli, sorumlular yargılanmalı, madenler derhal kamulaştırılmalıdır!” dediği Ermenek olayı ile ilgili “AKP hükümeti, Torba yasaya doldurduğu küçük küçük düzenlemelerden, maden patronlarının maliyetlerini artırdığı gerekçesi ile faaliyetlerini durdurma tehdidine boyun eğmiş ve vazgeçmiştir” ifadeleri kullanıldı.
31.10.2014


Çanakkale’de fuar heyecanı
EXPOTROİA 100. yıl Gıda ve Tarım Fuarı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
31.10.2014


Çalıkoğlu’na yakışmadı!
Seçimler yaklaştıkça adları milletvekili aday adayı olarak geçen kişilerin yaptıkları gaflar da artmaya başladı. Dünkü yazımda Çanakkale AKP Kadın Kolları Başkanının gafını gündeme getirmiştim. Şimdi de, adı CHP’den milletvekili aday adayı olarak geçen Tuygan Çalıkoğlu’nun Cumhuriyet Bayramı nedeniyle ‘haberleştirilmiş basın metni’ şeklinde yapmış olduğu açıklamadaki içine düştüğü olumsuzluğu sizlerle paylaşmak istiyorum. Haberleştirilmiş basın açıklaması nasıl bir şeyse, bu aklı kendisine kim verdiyse önce şunu belirtmek isterim; siyasetçinin işi basın açıklaması yapmaktır, haberleştirilmesi habercilerin işidir. Olay Gazetesi haber merkezini bu anlamda kutlarım; “haberleştirilmiş” bu metni kendileri açısından bir dayatma olarak görüp kullanmadıkları için. Neden mi dayatma?
30.10.2014


“Halkın egemenliği kağıt üzerinde kaldı”
Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi'nden yapılan açıklamada Cumhuriyetin 91'inci yılına değinilerek “Türkiye halklarının dönemin emperyalist güçlerine karşı bedenlerini siper ederek kazandıkları mücadelenin yarattığı anti-emperyalist, halkçı, eşitlikçi, özgürlükçü ve barıştan yana değerler, tekçi, ayrımcı ve ötekileştirici uygulamaları ile yok sayılmış, 'halkın egemenliği' kağıt üstünde kalmıştır” denildi.
30.10.2014


Cumhuriyet sergisi açıldı
Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Seramik Müzesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen, şehir içinden ve şehir dışından 48 sanatçının yaklaşık 60 eserinin yer aldığı “Ekim Geçidi - 13” Çanakkale, Disiplinlerarası Karma Sergi, Çanakkale Seramik Müzesi’nde sanatseverlere kapılarını açtı.
30.10.2014


Sosyal Belediyecilik...
Çanakkale Belediyesi'nin sosyal kapsamlı hizmetlerinden biri olan Duş ve Çamaşır Merkezi, Barbaros Mahallesi Troya Caddesi Arma Sokak'ta hizmet veriyor. Başta öğrenciler olmak üzere, gündelik yaşamlarında duş ve çamaşır yıkama olanağı bulamayan kentlilere yönelik olarak hazırlanan ve sosyal bire proje kapsamında düzenlenen Duş ve Çamaşır Merkezi, Belediyeciliğin sadece yol yapımı olmadığını da kanıtlar nitelikte…
30.10.2014


İstifa paklar!
AKP kadın kolları başkanlarından birbiri ardına AKP popülizmi ve takiyeciliğini açığa çıkaran açıklamalar gelmektedir.. İzmir kadın kolları başkanının önerisi için diyecek bir şey bulamıyorum, gerek de yok; AKP‘nin kafasının arkasındaki gerçekler açığa çıkıyor. Neymiş, nikâh camide kıyılmalıymış, çocukların adları ezan eşliğinde camide kulaklarına fısıldanmalıymış! Bu yaklaşım öylesine, bir kadın kolları başkanın kişisel tasarrufu olarak değerlendirilemez. Bu, AKP politikalarının, kendi kadrolarındaki ideolojik etkilerin dışa vurumudur. Laik yaşam tarzına karşı olan bu irade, her fırsatta din esaslı bir yaşam için ne kadar istekli olduğunu ortaya koymaktadır. Diğer bir kadın kolları başkanı olarak Çanakkale kadın kolları başkanı da çok büyük bir gafa imza atmış;“Siz erkekler evde bir kadınla uğraşamıyorsunuz ben kaç yüzüyle uğraşıyorum biliyor musunuz?” sözü nereden bakarsanız bakın tam bir skandaldır.
29.10.2014


CHP’li kadınlar Cumhuriyete sahip çıktı
CHP Merkez İlçe Kadın Kollarının organize ettiği “Cumhuriyet Balosu” büyük ilgi gördü. Çok sayıda kadının katıldığı etkinlikte konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Cumhuriyetin kuruluşunda kadınların büyük rolü ve emeği olduğunu ifade ederek, katılımın yoğun olmasının kendisini mutlu ettiğini söyledi.
29.10.2014


İstanbul seferleri 21 Kasım’da başlıyor
Borajet'ten yapılan açıklamada “Borajet, 21 kasım’da Trabzon-İstanbul-Trabzon karşılıklı seferi ile birlikte Çanakkale-İstanbul-Çanakkale seferlerini de başalatacaktır” denildi.
29.10.2014


“Hiç bir siyasi oluşumu ziyaret etmedik”
Çanakkale Valiliği ile Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şubesi tarafından Çanakkale Savaşları'nın 100. yıldönümü nedeniyle düzenlenen 'Yüzüncü Yıl Seferberlik Çağrısı, Büyük Yürüyüş Projesi'nin Koordinatörü Vedat Sezer, CHP Milletvekili Ali Sarıbaş'ın eleştirilerine yanıt verdi.
29.10.2014


Tehlikeli gelişmeler
Siyasi irade çuvalladıkça ülkeyi de felaketlere doğru sürüklüyor. Dış politikada Suriye ile başlayan kriz Kobene’deki gelişmeler sonrasında tam bir Arap saçına döndü. Kobene’deki IŞID ‘çi çetelerin insanlık düşmanı katliamları karşısında tavırsız kalan siyasi irade Kobene’ye destek talebi etrafında birleşen halk muhalefeti karşısında bu tepkiyi yok etmek adına gerçekleştirilen provokasyonlar için sessiz kalmayı sürdürdü. Faillerinin bulunup yargılanması gibi en temel sorumluluğunu yerine getirmediği gibi, demokratik hakların gaspına yönelik yeni yasal düzenlemeler ile gündeme geldi. Bu süreçte hükümet, siyasi olarak kaybetmiş olduğu prestiji geri kazanabilmek için bildik yöntemlere başvurarak halkın hassasiyetlerini kendi cephesinde yedeklemek için yeni tezgâhlar peşinde koşmaktadır.
28.10.2014


‘Böyle olur hayvan sevgisi’
Çanakkale'nin en önemli gezinti yerleri arasında bulunan kordon boyunda satış yapan bir esnaf bıkmadan her gün sokak hayvanlarını besliyor.
28.10.2014


22 yangında 14 hektarlık alan zarar gördü...
Çanakkale Valiliği'nden yapılan açıklamada bu yıl 22 ayrı orman yangınında toplum 14 hektarlık alanın zarar gördüğü ifade edilerek, 2014 yangın sezonunun başarılı bir şekilde atlatıldığı bildirildi. Sezon itibariyle 46 yıllık ortalamaya göre Çanakkale'de yılda ortalama 52 yangın çıktığı ve toplamda bin 166 hektarlık alanın zarar gördüğü de açıklamada yer aldı.
28.10.2014


Cumhuriyetin 91’inci yılı
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce 19 Ekim 1923'te Cumhuriyetin ilan edilmesinin ardından kabul edilen, Cumhuriyet Bayramı bu yıl 91'inci kez kutlanıyor. Cumhuriyet Bayramı nedeni ile siyasiler de birer mesaj yayınlayarak, hem bayram kutlaması yaptılar hem de mevcut koşullara dikkat çektiler.
28.10.2014

 

Köşe Yazıları
Çalıkoğlu’na yakışmadı!
Sermet Atadinç
2015’ten niçin korkuyorum?
Haluk Şahin
VALİ ÇINAR’A AÇIK MEKTUP – 2
Turgut Çamer
Bak bak
Telat Koç
“Yarın, bugünden daha güzel olacaktır…”
Gemici
Seba'nın ardından
Cahit Göveren
MASKE
Ensar İlyasoğlu
PARA,PARA,PARA
Ruşen Fuat
29 Ekim
Türker Savaş
ISISIZLIĞIN ORTASINDA
Ercan Karaman
AKLIN YOLU
Hasan Küçükoba
Gel de, yaz!
Konuk Yazar
ÇOCUKTA ZİHİNSEL GELİŞİM
Hakan Şahintürk