115616822 kişi ziyaret etti 27 Nisan 2015 Pazartesi  16:34
Abone Ol | Reklam Ver | Bize Yazın | İletişim
 


Yüz yıl sonra, Çanakkaleliler geçemedi.
Çanakkaleliler oh dedi ,”kurtulduk” algısıyla sevinç çığlıkları atıldı;100. yıl anma törenleri bitmiş, törenlere katılanlar çekip gitmişti. Çanakkale savaşları üzerinden acıları yarıştırmak için 24 Nisan anması yaratarak, kentimizi açık ceza evine dönüştüren anlayış en sonunda ağzından baklayı çıkardı. “Oraya iki başkan gitti, hamdolsun bize 20 tane devlet başkanı geldi" İşte bütün mesele bu, Çanakkale savaşlarının 100. Yılı falan hikâye. Zaten 24 Nisan tarihinin Çanakkale Savaşları açısından hiçbir anlamının olmadığı da bilinen bir gerçektir
27.04.2015


“Güvercin tedirginliğinden yeni acılara savrulduk...”
Çanakkale Tabip Odası'nın öncülüğünde, Çanakkale Kara Savaşları'nın 100'üncü yıldönümünde 'Hekimler barış için bir araya geliyor' sloganıyla panel gerçekleştirdi. Avusturalya ve Yeni Zellenda Tabipler Birliği başkanlarının da katıldığı panelde, Çanakkale Kara Savaşları iki tarafın gözüyle aktarıldı. Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Bayazıt İlhan, Ermeni olaylarının üzerinden 100 yıl geçmesine rağmen, bu acıların üzerine yeni acılar eklendiğini belirterek; “1915 olaylarından sonra yine bir Ermeni olan gazeteci Hrant Dink Türkiye'de bir silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Biz ona sahip çıkmayı başaramadık. Güvercin tedirginliğinden yeni acılara savrulduk. Bu acıların bir daha yaşanmaması için mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.
27.04.2015


“Barışın Petekleri” örüldü
'Yüzyılın Barış-Sanat Buluşması' adıyla bir çok ülkeden resim sanatçısının yaptıkları resimler, Halk Bahçesi'nde yapılan Barış Petekleri'nde sergilendi.
27.04.2015


Vatandaşlardan sıkı güvenlik önlemlerine tepki
Çanakkale'de Kara Savaşları'nın 100'üncü yılını anma etkinlikleri nedeniyle hafta sonu feribot seferleri iptal edildi.
27.04.2015


Gelibolu’da buruk ziyaret
Bir AB projesi kapsamında gittikleri İspanya'da denize gerdikleri sırada boğularak yaşamlarını yitiren bir öğretmen ve iki öğrencinin okulu, Anafartalar Özel Eğitim Meslek Lisesi'ni beraberindeki bir heyet ile ziyaret eden Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, “Sabırlı olmak gerekiyor” dedi.
26.04.2015


Genç TEMA’cılar dur durak bilmiyor
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Genç Tema Topluluğu, etkinliklerini sürdürüyor. Doğanın ve ağacın korunması noktasında farkındalık yaratma noktasında etkinlikler düzenleyen Genç TEMA Topluluğu, ekolojinin bir bütün olduğuna dikkat çektiler.
26.04.2015


Çocuklar için anlamlı yarışma
Çanakkale Barosu Çocuk Hakları Komisyonunun düzenlediği “Çocuk Gözüyle Adalet” temalı " Siz Bu Ormanda Yaşayan Bir Ormandaş Olsaydınız Orman Yasasının Değişmesini İster Miydiniz? " konulu resim yarışması, " Sesinizi Duyurun " konulu masal yarışması, “Sesinizi Duyurun” konulu mektup ve hikaye yarışmalarında dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi.
26.04.2015


90’ıncı yılda gönderilen “Barış Kapsülü” 100’üncü yılda açıldı
Çanakkale Savaşları’nın 90'ıncı yıldönümüne denk gelen 2005 yılında Gelibolu ile kardeş şehir olan Albany Belediyesi’nin gönderdiği “barış kapsülü” 100'üncü yılda Gelibolu Belediyesi’nde düzenlenen programla açıldı.
26.04.2015


Her şey normal miydi?
19 Nisan günü Kabatepe-Gökçeada seferini yapan Gökçeada 1 gemisi Kuzu Limanı mendireği açıklarında karaya oturdu. Gemi içersindeki 219 yolcu ancak 18 saat sonra kurtarılabildi. GESTAŞ firmasından yapılan açıklamada, geminin karaya oturma nedeninin henüz tespit edilemediği, araştırmaların başladığı, ayrıca yolcularında her türlü ihtiyaçlarının karşılandığı belirtilirken sanki her şey “normalmiş” gibi bir algı yaratılmaya çalışıldı. Tabiî ki herhangi bir olumsuz durumun yaşanmamış olması hepimiz için sevinç yaratmıştır, bir daha böylesi bir olayın yaşanmamasını temenni ederken, başta 219 yolcunun 18 saat sonra kurtarılmasının da ayrıca sorgulanması gerekmektedir.
24.04.2015


“Yeni Yaşam” adayları emek örgütlerini ziyaret etti...
HDP Çanakkale Milletvekili Adayları seçim ziyaretlerini tüm hızıyla sürdürüyor. HDP Milletvekili adayları geçtiğimiz günlerde Çanakkale Tabip Odası, Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi ve Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi ziyaret ederek seçim çalışmaları hakkında bilgi verdi.
24.04.2015


Halkevleri 1 Mayıs pankartıyla çağrı yaptı
Çanakkale Halkevi üyeleri 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesi çalışmalarını sürdürüyor. Çanakkale Halkevi üyeleri önceki gün 1 Mayıs'a çağrı amacıyla Demircioğlu Caddesi'nde bulunan il binasına bir pankart astı.
24.04.2015


Hem resmi hem de alternatif tören
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanı'nda tören gerçekleştirildi. Resmi çelenk sunumu töreninin ardından Cumhuriyet Halk Partisi alternatif çelenk sunumu töreni gerçekleştirdi.
24.04.2015


Bugün 23 Nisan
Ancak neşe dolamıyor insan… Sistemin, çocuklarımıza sunduklarının; çocuk işçiliği, çocuk gelinler, şiddet, taciz ve angarya olduğunu düşündüğümüzde çocuk bayramından bahsetmek artık mümkün değil. Çocuklarımızın, bugünün ve geleceğinin karanlık olduğu günümüzde onlara güzel yarınlar verebilmek demokratik ve özgür bir ülke yaratmaktan geçiyor. İnsanca yaşam koşullarını, en temel insan hakları olan sağlık eğitim, barınma, beslenme gibi konularda tüm sorunların çözüldüğü bir dönüşümü oluşturmadan göstermelik çocuk başbakanlar, valiler vb gibi komedilerin arkasından sarf edilen süslü sözlerle çocuklarımızı bekleyen tehlikeler göz ardı edilemez.
23.04.2015


Berkin Elvan için uçurtma şenliği düzenleniyor
Birleşik Haziran Hareketi Çanakkale, Berkin Elvan'ı anmak amacıyla uçurtma şenliği düzenliyor. BHH Çanakkale uçurtma şenliği için yaptığı açıklamada; “Uçurtmalarımızı Berkin için yolluyoruz gökyüzüne, Berkin'in uçurtması yere düşmesin diye” denildi.
23.04.2015


23 Nisan’a bir de buradan bakın!
İnsan Hakları Derneği (İHD) Çanakkale Şubesi Başkanı Serpil Bayar, “Çocukların yaşam hakları ile ruhsal ve bedensel bütünlüklerini ortadan kaldıran ağır hak ihlallerinin artarak sürmesi ile eğitim, sağlık, barınma ve beslenme hakkına erişimde de yaşanan sorunlar biz insan hakları savunucularını kaygılandırmaktadır” dedi.
23.04.2015


Bayanların yeni yüzü; Salon MEK
Çanakkaleli bayanların yeni uğrak yeri olmaya aday kuaför salonu MEK’in açılışı yapıldı.
23.04.2015

 

Köşe Yazıları
Her şey normal miydi?
Sermet Atadinç
100. YILDA TÜRKÜLERLE ÇANAKKALE…
Turgut Çamer
Nereye gidiyoruz?
Telat Koç
“Gelin Oy Verin Gitsin-ler”
Gemici
Siyasette rakamlar
Naci Sapan
100. yıl etkinlikleri göz kamaştırdı
Cemal Oral
Bunlar, Fener'e yakışmıyor!
Cahit Göveren
IŞIĞIN GÖSTERDİĞİ!...
Ceren İlyasoğlu
‘ÇOCUKLARA KIYMAYIN EFENDİLER’
Ensar İlyasoğlu
PARA ÜRKEKTİR
Ruşen Fuat
Hangi üniversite ile?
Türker Savaş
Bahar Geldi..
Ercan Karaman
BEN DEVLET'İN RAPORUNA BAKARIM
Hasan Küçükoba
HASTALIK RAPORU
Konuk Yazar
YAŞAMIN KOÇLUĞU OLUR MU?
Hakan Şahintürk