114564566 kişi ziyaret etti 27 Şubat 2015 Cuma  2:25
Abone Ol | Reklam Ver | Bize Yazın | İletişim
Rektörlük seçimi mi, siyasi parti delege seçimi mi?
ÇOMÜ’ deki rektörlük seçimleri bugüne kadar hiç görmediğimiz olaylara sahne oluyor. ÇOMÜ Rektörü Sedat Laçiner’in bugüne kadarki uygulamaları nedeniyle rektörlük makamını tamamıyla siyasileştirmesinin sonuçlarını şimdi adeta siyasi partilere delege seçimleri havasına bürünen rektörlük seçimleriyle yaşamaktayız.
26.02.2015


“İç güvenlik paketi; yaşama, hak ve özgürlüklere karşı”
Eğitim Sen Çanakkale Şube Yürütme Kurulu’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye`nin uzunca bir süredir gündemini oluşturan ve iktidarın güvenlikçi yaklaşımını yansıtan 'İç güvenlik paketi', başta yaşam hakkı olmak üzere temel hak ve özgürlüklere karşı bir düzenleme olarak dikkat çekmektedir” denildi.
26.02.2015


“Daha çok çalışmamız ve üretmemiz gerekiyor”
Çanakkale Defterdarı Mustafa Işık, 23 Şubat-1 Mart tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan 26. Vergi Haftası kapsamında Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Defterdar Mustafa Işık’a ÇTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Kansu, Selçuk Semizoğlu ve Fatih İş ile Genel Sekreter Sema Sandal ev sahipliği yaparken, Defterdarlık heyetinde, Mustafa Işık ile birlikte daire müdürleri de yer aldılar.
26.02.2015


“Sokakları halkın elinden alamayacaklar”
“İç güvenlik yasası”na tepkiler hız kesmeden devam ediyor. KESK öncülüğünde önceki gün İskele Meydanı'nda bir araya gelen Emek ve Demokrasi güçleri, 'İç güvenlik yasasına' na karşı tepkilerini bir kez daha gösterdiler. Tepkilerde “Sokakları halkın elinden alamayacak” yorumu ön plana çıktı.
26.02.2015


Kendimizi sorgulamayacak mıyız?
İç güvenlik yasa tasarısıyla baskı ve şiddetin meşrulaştırılması, demokratik hakların gasp edilerek polis devleti uygulamalarıyla siyasal sistem bozuk çarklarını döndürmek için yol almaya çalışırken; demokrasi güçlerinin buna karşı durmaları, bu tasarının yasalaşmasına izin vermemeleri siyasal gündemin en önemli konularından biri haline gelmiştir. Mecliste AKP milletvekillerinin, tasarıya karşı çıkan muhalif milletvekillerine uyguladığı şiddet bu yasa tasarısından beklentilerin düzeyini göstermektedir. Gün geçtikçe saldırganlaşan siyasal iradenin, geleceğimizi karanlık bir noktaya götürecek bu girişimine karşı durmak; demokrasi güçleri açısından vazgeçilmez bir sorumluluk haline gelmiştir.
25.02.2015


Sakarya’ya ateş düştü...
Çanakkale'ye mühimmat almak için gelen 24 yaşındaki Deniz Astsubay Can Tayfur Tayanç'ın, firkateyndeki kamarasında ölü bulunduğu ileri sürüldü. Acı haber Sakarya'daki ailesine verilirken, Tayanç'ın cenazesi kesin ölüm sebebinin öğrenilmesi için Bursa Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.
25.02.2015


İlk havlu atan da o oldu
Prof. Dr. Hamit Er, rektörlük seçimlerinde adaylığını ilk açıklayan isim olmuştu. ÇOMÜ'de 26 Şubat tarihinde (yarın) yapılan Rektörlük seçimleri için rakipleri arasında adaylığını ilk açıklayan Prof. Dr. Hamit Er, adaylıktan çekildiğini ifade etti.
25.02.2015


Öğrenciler, Özgecan ve Fırat’ı unutmuyor
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitim gören öğrenciler, kısa bir zaman önce yaşamlarını yitiren Özgecan Aslan ve Fırat Çakıroğlu resimlerinin bulunduğu pankartı ÖSEM binasına astılar. Ayrıca dün ÖSEM önünde bir de pilav dağıtıldı.
25.02.2015


Küçük de, aynı kervanda…
Yaklaşan seçimler nedeniyle kamuoyunun dikkatlerinin en çok üzerinde olduğu parti HDP. Demokrasi, emek, barış taraftarları AKP gericiliğine karşı yaratılacak kazanımlar açısından HDP’nin barajı aşması için seferber olurken, başta AKP olmak üzere gerici saflardaki birçok kesim de HDP’yi karalamak adına her türlü spekülasyona başvuruyor. HDP’nin parti olarak seçimlere girip, barajı aşamaması üzerinden sürdürülen spekülasyonlar sürdürülmekte, ancak inandırıcılık noktasında hiçbir karşılık bulamamaktadır. HDP demokrasi barış emek güçlerinin umudu olarak 12Eylül faşist darbesinin ürünü olan %10 barajını parçalayarak; yıllardır bu sayede oy hırsızlığı yapanların oyunlarını boşa çıkaracak, Türkiye’nin önünü açacaktır.
24.02.2015


“Verginin meyvesi hizmettir”
Çanakkale Defterdarı Mustafa Işık ve beraberindeki birim müdürleri, 26. Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında dün çeşitli ziyaretler gerçekleştirdiler. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile yapılan görüşmede, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Vergi adaletinin olabilmesi için, kurumlar vergisinin, dolaylı vergilerin üzerinde olması gerekir.'' dedi. Defterdar Mustafa Işık, “Verginin meyvesi hizmettir, fiş almazsan kaçak olur” dedi....
24.02.2015


Laçiner, ‘eski’ usule yöneldi...
ÇOMÜ’de geleneksel laptop sezonu açıldı!..... ÇOMÜ Rektörü Sedat Laçiner, akademisyenlere laptop gönderdi. Seçimlere birkaç gün kala laptopları 'oy' kullanma hakkı olan akademisyenlere dağıtan Laçiner, sosyal medyada da espri konusu oldu.
24.02.2015


“Ya tartışalım ya da özür dileyin”
ÇOMÜ Rektör adaylarından Prof. Dr. Aziz Kılınç, Mühendislik Fakültesi'nde bir toplantı sırasında kendi hakkında asılsız iddialarda bulunduğunu ileri sürdüğü bir diğer Rektör adayı Prof. Dr. Yücel Acer'e seslendi; “Prof. Dr. Yücel Acer'i Çanakkale’de bulunan yerel televizyon kanallarının herhangi birinde istedikleri programda karşılıklı olarak centilmence konuşmaya davet ediyorum. Değilse kamuoyu önünde tarafıma özür dilemesini bekliyorum” dedi. Kılınç ayrıca, konunun hukuki mecraya da taşınabileceği sinyalini verdi.
24.02.2015


İnadına barış demokrasi ve özgürlük
Düşünce ifade ve basın özgürlüğü kapsamında yaşadıklarımız ciddi kaygıların oluşmasına neden oluyor. Birde buna iç güvenlik yasa tasarısını eklediğimizde gelecek adına karanlık bir tablo çıkıyor karşımıza. Önce bir gazeteci arkadaşımızın başına gelenler ile başlayalım. Bigalı Gazeteci Adil Korkut, güvenlik güçlerinin önünde tehdit ediliyor, tehdit eden kişi hakkında suç duyurusunda bulunuyor. Tehdit edilen kişi ile ilgili herhangi bir işlem yapılmazken, yaşadığı olayları anlatıldığı ‘bigazete.com’ internet sitesinde yayınlanan haber için yayın yasağı getiriliyor. Nasıl seçicilik ama!
23.02.2015


Bu da CHP’nin “ileri demokrasisi”
2015 seçimleri yaklaşırken, CHP Çanakkale'de, “Fikret Hoca” olarak bilinen, Fikret Özben'in (71) partiden ihracını konuşuyor. 30 Mart yerel seçimleri sırasında İl Genel Meclisi adaylarının belirlenmesi sürecine kadar dayanan olayla ilgili olarak, Fikret Hoca'nın partiden ihraç edilmesi, başta Biga olmak üzere, birçok partilinin tepkisini çekti.
23.02.2015


İlk ittifak; HDP ve EMEP
Seçimlere parti olarak girme kararı alan ve bu tarihten itibaren de tüm emek ve demokrasi güçlerine çağrıda bulunarak “seçim ittifakı” öneren HDP'ye ilk cevap Emek Partisi'nden geldi. HDP ve EMEP'ten yapılan ortak açıklamada; “bugüne kadar yürüttüğümüz ortak mücadele ve ittifak deneyimlerimizin birikimleri ile birlikte bu seçimlere ittifak yaparak gireceğiz” dendi. Birleşik Haziran Hareketi'ne de “Demokratik bir Türkiye'yi birlikte kurmak için, halklarımızın önüne kurulan barajları yıkmak için HDP çatısı altında ortaklaşmaya çağırıyoruz” dendi.
23.02.2015


Doğanlar’ın mutlu günü...
Türk mobilya sektörünün öncü şirketlerinden Doğtaş'ın da içinde bulunduğu Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan’ın oğlu Ogün Doğan, Ayça Yılmaz ile dünya evine girdi. Hafta sonu Biga'da bulunan Köşdere Otel'de düzenlenen muhteşem bir düğün ile hayatlarını birleştiren çiftler mutluluklarını çok sayıda davetli birlikte paylaştılar.
23.02.2015

 

Köşe Yazıları
Kendimizi sorgulamayacak mıyız?
Sermet Atadinç
ÇANAKKALE.. ‘Oldu’ YASAKKALE!
Turgut Çamer
Utanmak/Utanabilmek…
Telat Koç
En sonunda başardılar!
Gemici
Asi çocukların dönemi(mi)?
Naci Sapan
NEDEN HOŞGÖRÜMÜZÜ KAYBETTİK?
Cemal Oral
ŞİDDETİN VE ERKEK EGEMEN KÜLTÜRÜN DAYANAKLARI VE KAYNAKLARI
Ensar İlyasoğlu
KADIN MAL’MIDIR, META’MIDIR
Ruşen Fuat
Özgecan
Türker Savaş
SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ
Hasan Küçükoba
Sınırlarınızı Gözden Geçirin
Ercan Karaman
Futbol cazibesini kaybediyor!
Konuk Yazar
KATIK KÜLTÜRÜ
Hakan Şahintürk