113146610 kişi ziyaret etti 21 Aralık 2014 Pazar  8:7
Abone Ol | Reklam Ver | Bize Yazın | İletişim
Konuştukça batanlar
Bazı kişiler/ kurumlar konuştukça kendilerini daha zor duruma düşürürler. Neden böyle yaparlar sorusunun cevabı olarak genelde; bazı gerçeklerin gizlenmesine dönük çabalar yatmaktadır. Tabiî ki bu tarz bir kurgunun sonucudur. Birde sadece mikrofon meraklıları vardır ki; onları bu kapsamın dışında tutmak gerekir. Onların durumu biraz hastalık boyutundadır. Elerinden mikrofonu almayın yeter, konuşsunlar onlar; konuştuklarının bir kıymeti harbiyesi yoktur, dinleyenlerde kendilerini böyle kabul etmişlerdir. Konuştukça batan ve gerçekleri gizleme peşinde olup, bir kurgu ile hareket edenler üzerinde durmak gerekir.
19.12.2014


“Anayasaya göre ‘Angarya’ suçtur”
Çanakkale Eğitim Sen Yürütme Kurulu, bazı okullarda öğretmenlere fazla nöbet tutturulmasına tepki gösterdi. Yürütme Kurulu, öğretmenlere dayatılmaya çalışan bu nöbet uygulamasını ise 'Angarya' olarak yorumladı.
19.12.2014


“Hukuk, herkese lazımdır. Herkes bir gün adalet arayacaktır...”
Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, 14 Aralık ve Torba Yasa'ya ilişkin açıklama yaptı.
19.12.2014


Rotary ödülleri sahiplerini buldu
Çanakkale halkına hizmet odaklı önemli projelere imza atan Rotary Kulübü tarafından düzenlenen gecede Asamble ve Meslek Hizmet Ödülü ile Toplum Hizmetleri Ödülü takdim edildi.
19.12.2014


Çarşı, yine bir ilke imza attı
Haziran direnişi, sistem temsilcilerini allak bullak etti. Öyle bir allak bullak oldular ki; saçmalamaya başladılar. Dünyada ilk defa bir taraftar grubu darbeye teşebbüs etmekle suçlanarak ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası’ ile yargılanmaya başladı. Toplumsal duyarlılığı ile halkın gönlünde taht kuran Çarşı, aynı zamanda toplumun vicdanı olduğunu bir kez daha gösterdi.
18.12.2014


“YÖK’te Yeni Dönemin Adı: Çalıyor Ama İyi Yazıyor!”
Eğitim-Sen Çanakkale Şube Yürütme Kurulu'nun açıklamasında; “Eğitim Sen olarak, hakkında hırsızlık iddiaları olanların topluma hesap vermekten imtina etmelerini ve buna rağmen önemli makam, mevkilere getirilmelerini kabul etmiyoruz. Ayrıca üzülerek belirtiyoruz ki bu duruma da hiç alışamıyoruz!” dendi.
18.12.2014


GESTAŞ’ta usulsüzlük yokmuş!
Sayıştay'ın “2006'dan bu yana, limanlardaki menkul ve gayrimenkullerin ihalesi yapılmamış” diyerek tespit ettiği ileri sürülen 'usulsüzlük' iddiası yalanlandı. GESTAŞ'tan yapılan açıklamada “Sayıştay müfettişleri tarafından İl Özel İdaresi’nde yapılan incelemeler sonucunda, İl Özel İdaresi’nin söz konusu menkul, gayrimenkul ile hakları, ihaleye çıkarmasının uygun olacağı tespit edilmiştir. Her ne kadar basında aksi yönde haberler yayımlanmışsa da, Gestaş A.Ş.’de yaşanan her hangi bir usulsüzlük söz konusu değildir” dendi.
18.12.2014


“Bir sene önce ne olmuştu?”
Emek Partisi Çanakkale İl Başkanı Erol Ercan Adsız, geçtiğimiz yıl 17 ve 25 Aralık tarihlerinde “yolsuzluk, rüşvet ve karapara aklama” iddiaları ile yapılan tarihi operasyonu değerlendirdi. Adsız, “Hükümet işsizliği, iş cinayetlerini, soygun ve talanı, açlığı, uyuşturucu ve fuhşu, kadın cinayetlerini, sarayları-uçakları-gemicikleri dini istismar ederek, halkı dini vaatlerle kandırarak örtbas edemeyecektir” dedi.
18.12.2014


Sizce anlamış mıdır?
Geçen hafta sonu Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nde Çanakkale Eğitim- Sen Şubesi tarafından açılan “Başka Truva Atı İstemiyoruz” sergisinin muhatabı olan Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner bu sergiyle verilen mesajları anlamış mıdır tartışması; ilgimi çeken bir tartışma oldu. Yaratıcı ve çok yönlü bir tartışma olarak ufuk açan bir seviyesi vardı tartışmanın. Öncelikli olarak serginin konsepti konusunda herkes hem fikirdi. ‘O kadar anlattık, belki hocamızın sanatçı yönünü kavrayamadık’ zaten kendisi de Güzel Sanatlar Fakültesi dekan vekilidir, böylesi bir yöntem ile belki ‘aklı kemale erer’ görüşü noktasında bir konsensüs oluşmuştu.
17.12.2014


“Özgürlük nöbeti” sürüyor
Başta İstanbul olmak üzere 13 ilde başlatılan, Zaman ile Samanyolu yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 31 kişinin gözaltına alındığı '14 Aralık Operasyonu'na yönelik tepkiler devam ediyor.
17.12.2014


Çan Termik Santrali TBMM’nin gündeminde
CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, Çan Termik Santrali'nin zarara uğratılması ile ilgili TBMM'ye soru önergesi verdi.
17.12.2014


“Büyük bir israf”
CHP Çanakkale İl Gençlik Kolları Başkanı Onur Barık, maliyeti 1 milyar 370 milyon lira olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na tepki gösterdi.
17.12.2014


Balkan Coğrafyası Çanakkale’de buluştu
Çanakkale Valiliği öncülüğünde, Gelibolu Mevlevihane’sinde Hz. Mevlana’nın 741’nci vuslat yıldönümü kapsamında düzenlenen Şebi- Arus törenlerine Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Yunanistan, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Kırım, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Karadağ'dan gelen bakan, milletvekili, akademisyen, din adamları ve sivil toplum Kuruluşu temsilcileri katıldı.
16.12.2014


Kime yapıldığı değil, ne yapıldığı önemli
Hafta sonu İHD tarafından düzenlenen “365 Gün İnsan Hakları” panelinde insan hakları konusu değişik yönleri ile irdelendi. İnsan hakları mücadelesinin bir mutabakatla ele alınması noktasındaki farklılıklar, haklar mücadelesine zenginlik katan bir yaklaşım mı, ya da bu mücadelenin nitelikli bir hale gelmesine engel olan bir gerçeklik mi olduğu konusu daha çok su kaldırır… Böylesi bir dönemde AKP hükümeti tarafından paralel medya olarak bilinen basın kuruluşları yöneticileri ve çalışanları başta olmak üzere AKP’nin hesaplaşmak adına hedef haline getirdiği bazı isimlere karşı bir operasyon başlatıldı. Dünün ortakları bugün neyi hesaplaşmasını yapıyorlar diye sorarsanız ortada bir aklama operasyonundan başka bir şey söz konusu değil; 17 Aralık haftasına yaklaşıyoruz ya!... Hani şu ayakkabı kutuları, yatak odasındaki para kasaları, para sayma makineleri, soruşturma yürüten savcıların polis şeflerinin görevden alınması meselesi, var ya!.. Sürdürülen algı yönetiminin bazı ihtiyaçları var şimdi gündemde…
16.12.2014


Kentin anayasası rantın anayasası oldu!
Çevre Düzenleri Planları ‘kentlerin anayasası’ olarak nitelenir. Kentlerin gelecekleri bu planlarda belirlenir. Geçtiğimiz eylül ayında açıklanan Balıkesir Çanakkale 1/1000 binlik çevre düzeni planı kamuoyunun gündemine Çanakkale Boğazına yapılacak köprü ile geldi daha çok. Oysa planın ayrıntılarına indikçe, çok daha vahim bir tablo çıkıyor karşımıza. Bursa Şehir Plancıları Odası planla ilgili hazırladığı teknik raporda kıyıları, ovaları, dağları talana açan planın ayrıntılarını deşifre etti.
16.12.2014


“Geçici görevlendirme fiyaskosu”
Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar, Çanakkale’de geçici görevlendirme çılgınlığının yaşandığını ileri sürdü. Çalışanların büyük bir bölümüne bu geçici görevlendirmelerle zulüm edildiğini iddia eden Çavdar; “Bazılarına da tabiri caizse kayırma ve kıyak yapılmıştır. Türk Sağlık Sen olarak yapılan bu yanlış uygulamalara kayıtsız kalmadığımızı ve asla göz yummayacağımızı herkesin bilmesini isteriz. Bundan sonra da konu ile ilgili olarak Kanun ve Yasalar çerçevesinde hak arama mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.
16.12.2014

 

Köşe Yazıları
Çarşı, yine bir ilke imza attı
Sermet Atadinç
2015’ten niçin korkuyorum?
Haluk Şahin
OSMANLI’CANIN GÜZELLİĞİ (!)
Turgut Çamer
Emek/Umudun çiçekleri…
Telat Koç
Kucaklayan kucaklayana. Sınırsın ki er meydanı!
Gemici
Siyasetçi hayal satar
Naci Sapan
Çanakkalespor kazandı, ama;
Cahit Göveren
İNSAN HAKLARI HAFTASINDA ‘HAKLAR’ KISITLANIYOR
Ensar İlyasoğlu
HİSSELİ ANKARA ÇADIR TİYATROSU
Ruşen Fuat
Oh olsun!
Türker Savaş
Yeryüzüevleri
Ercan Karaman
RANT KAPISI
Hasan Küçükoba
PARALEL EVRENSİTE
Konuk Yazar
ÇOCUKLARDA BENLİK ALGISI
Hakan Şahintürk