108159411 kişi ziyaret etti 25 Nisan 2014 Cuma  8:2
Abone Ol | Reklam Ver | Bize Yazın | İletişim
Biraz erken olmadı mı?(!)
Çanakkale savaşlarının 100. yıl kutlamaları nedeniyle beklentilerin boşa çıkmaya başladığı şu günlerde 100. yıl ajansının kurulmasına ilişkin açıklama AKP İl Örgütünden geldi. Eski Vali Güngör Azim Tuna zamanında başlayan çalışmalar Vali Ahmet Çınar ile de sürdürülmüş her nedense, tüm bu çabalar karşısında hükümet cephesinde bir adım atılmamıştı. 100. yıl ajansının kurulması umudu rafa kalkarken Vali Ahmet Çınar çalışmalarını sürdürmüş 2015 Koordinasyon Merkezi kurulmuş, Çınar’ın kişisel çabalarıyla birçok sivil toplum örgütü ve şirkete 100 yıl nedeniyle proje üretmeleri konusunda çağrılar yapılmıştı. Ajans kurulması için başlayan çalışmalar sönümleyince 100. yıl konusunda kentin beklentileri de zaman geçtikçe olumsuzlaştı. Birde 100. yıl nedeniyle Avustralya ve Yeni Zelanda hükümetlerinin katılım sağlayacak kişi sayısına kota getirmesi moralleri iyice bozdu.
24.04.2014


CHP’den alternatif tören
CHP İl Örgütü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle düzenlenen resmi törenin ardından alternatif çelenk sunma töreni gerçekleştirdi.
24.04.2014


“Yöneticiler suç işlemektedirler...”
Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş, sendika üyelerine yönelik yapılan baskılara sert tepki gösterdi.
24.04.2014


“23 Nisan gösterileri baskı ve şiddeti gizlemiyor”
Emek Partisi İl Başkanı Kenan Erkul, “23 Nisan gösterileri kapitalizmi, baskı ve şiddet düzenini, çocuk ölümlerini gizlemeye yetmiyor. Daha dün Berkin Elvan öldürüldü. Milyonlarca halkın yüreği sızladı. Ancak başbakan Berkin’in arkadaşlarının mezarına bıraktığı misketleri bile sorun etti, arkasından demediğini bırakmadı” ifadelerini kullandı.
24.04.2014


Olmaz olsun böyle habercilik.
Yaklaşan 1 Mayıs nedeniyle dikkatler 1 Mayıs konusundaki tartışmalara çevrilirken çeşitli çevrelerin de gerçek yüzü ortaya çıkmaya başladı. Daha 1 Mayıs komitesinin, çağrı için yaptığı basın açıklamasına tahammül gösteremeyen siyasi irade emekçilere saldırdı. Yandaş basının bazı adresleri de niteliklerine uygun bir şekilde yayına başladılar. Bir internet sitesi, basın açıklamasında fotoğrafta gözüken DİSK/Genel-İş üyesi kadın emekçiyi kast ederek "En seksi devrimci - 1 Mayıs'ta Taksim'i nasıl yakıp yıkarız provası" manşetini attı. Bu cinsiyetçi, ayrımcı, tacizci yaklaşıma sahip yandaş site, gelişen tepkiler karşısında başlığını sözde değiştirerek “Sarışın devrimci de gördük” şeklindeki yeni başlığıyla, üstlendiği gericiliğin iğrenç yüzünü bir kez daha gösterdi. Tüm bu gelişmeler tesadüfî gelişmeler değil.
23.04.2014


Gökhan; “Birlik ve beraberliği yaşatmalıyız”
Avustralya Gazi İşleri Bakanlığı Müsteşarı Simon Lewıs, Avustralya Büyükelçiliği Müsteşarı Matt Mckeon, Gelibolu Yarımadası'nda gerçekleştirilecek olan Şafak Ayini öncesi Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ı ziyaret etti. Başkan Gökhan ziyarette; “Artık savaşı değil, birlik ve beraberliği yaşatmamız lazım” diyerek önemli bir mesaj verdi.
23.04.2014


Kime sordunuz?
Aliağa'daki bir termik santralin aldığı “ÇED olumlu” kararını iptal eden Danıştay 14. Dairesi'nin bilirkişi raporunda “Bilirkişi heyetinde; arkeolog, sanat tarihçisi, şehir plancısı, ziraat mühendisi gibi uzmanların bulunması gerekir” denildi. Peki Çanakkale'de kurulan ve kurulacak olan termik santraller için hangi arkeolog, sanat tarihçisi, şehir plancısı ve ziraat mühendisinden görüş alındı?
23.04.2014


Destanı, “Gelibolu Algelincik” ile anlatacaklar
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün organize ettiği Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Sanatçıları Müzik Topluluğu tarafından, Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının da katkıları ile sahnelenecek olan “Gelibolu Algelincik” isimli müzikli sahne eseri, Çanakkale'deki mehmetçiğin kahramanlığını anlatacak.
23.04.2014


23 Nisan ve Berkin Elvan
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl gezi mücadelesinde başına isabet eden gaz fişeği nedeniyle 269 gün sonra kaybettiğimiz Berkin Elvan anısı ile çok daha anlamlı bir nitelik kazandı. Daha dün ,onu anmak isteyen gençler Taksim Meydanında şiddet gördüler, göz altına alındılar. Berkin’i anmak için toplanan gençler Berkin ile simgeleşen ekmekleri Taksim Meydanına bırakmak istediklerinde başlarına gelmedik kalmadı. Yarında çıkıp, “çocuklarımız geleceğimizdir” diye bir sürü nutuk atılacak. 846 TL asgari ücretle açlık sınırının altında geçinmeye çalışan ailelere üç olsun, üç de yetmez beş olsun şeklinde telkinde bulunanların çocuklar için söyleyecekleri her şey sahtedir, aldatmacadır, boş sözlerden ibarettir. Yaşamın kendisi bunu göstermektedir, fazla söze gerek yok.
22.04.2014


ÇTB heyetinden inceleme
Çanakkale Ticaret Borsası zeytin karasuyunun bertaraf edilmesi ile ilgili araştırma çalışmalarına devam ediyor.
22.04.2014


Avcı’dan mücadele çağrısı
Çanakkale Sağlık Çalışanları ve Emeklileri Derneği (ÇASEMDER) Biyologlar Komisyonu üyesi Nilgün Avcı, Dünya Biyologlar Günü nedeniyle açıklama yaptı. Biyologlar Günü’nü kutlayan Avcı; “Temel haklarımız, doğal, yaşanabilir, sürdürülebilir bir dünya için tüm biyologları birlikte mücadeleye davet ediyoruz” dedi.
22.04.2014


GARD Orman Parkı açıldı...
“Türkiye Kronik Hava Yolu Hastalıklarını Önleme ve Kontrol Programı Eylem Planı” kapsamında Çanakkale'de oluşturulan GARD Orman Parkı dün gerçekleştirilen tören ile açıldı.
22.04.2014


Yolunu bulmak ve yol yapmak
Hükümetin öve öve bitiremediği şu duble yol yapım işi hep dikkatimi çekmiştir. Bu projeler bir türlü bitmez, ihale üstüne ihale açılır, sürekli yüklenici firmalar değişir böyle sürer gider… Sanki yol bulma senaryosunun oyun planı böyle oluşturulmuştur. Benim duyduğum bu kaygılar genelde vatandaşlarımızın da sıkça dile getirdiği kaygılar arasındadır. En son İl Koordinasyon Kurulunda Başkan Ülgür Gökhan da bu konudaki rahatsızlığını dile getirdi. Özetle yol yapma işimiz bir yol bulma serüvenine dönüştürülmüştür. Bu kapsamda bir de yılan hikayesi işine dönen Erenköy viyadük işimiz var.
21.04.2014


Berkin Elvan Çanakkale’de de unutulmadı
Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında, 16 Haziran 2013 tarihinde, polis tarafından atılan göz yaşartıcı gaz kapsülünün başına isabet etmesi üzerine ağır yaralanan ve 269 gün boyunca sürdürdüğü yaşam mücadelesini kaybeden Berkin Elvan, Çanakkale'de unutulmadı. Berkin'in ölümünün 40'ıncı günü olması sebebiyle helva dağıtıldı.
21.04.2014


Aslan Abla Sokak çocuk sesleriyle yankılandı...
Çanakkale Kent Konseyi Çocuk Meclisi, Kemalpaşa Mahalle Meclisi Sokaklar Çiçek Açıyor Çalışma Grubu tarafından Aslan Abla Sokak’ta Çocuklar için düzenlenen etkinlik büyük ilgi gördü.
21.04.2014


Can Bonomo; “Ölümden döndük”
Ünlü şarkıcı Can Bonomo, konser vermek için Çanakkale'ye geldiği sırada trafik kazası geçirdi.
21.04.2014

 

Köşe Yazıları
Olmaz olsun böyle habercilik.
Sermet Atadinç
ZORLA ‘Evde’ TUTULAN!
Turgut Çamer
Çocuklar
Telat Koç
Taksim! 1Mayıs!
Gemici
Sandığa formalarımızla gidiyoruz!
Seçkin Sağlam
Futbol sahalarının agresifleri
Cahit Göveren
DEMOKRATİK ANAYASA, HALKÇI CUMHURBAŞKANI
Ensar İlyasoğlu
ACI AMA GERÇEKLER
Ruşen Fuat
Sürdürülebilirlik
Türker Savaş
Dünyanın En Yüksek Hastanesi
Ercan Karaman
ORTADOĞU’DA LİDERLİK SORUNU
Hasan Küçükoba
Uygun Fiyatlar ve Rent a Car
Konuk Yazar
ÖFKENİN ABC si
Hakan Şahintürk
Çanakkale Rent a Car